Team Roster

# Name Position Ht Wt (lbs) Faculty Year Hometown Roster
Marie-Pier Alary Coach Luskville, QC 2015
Marie-Pier Alary Coach 5'4" Luskville, QC 2016
36 Rosy Arora Crew Political Science 3rd Vancouver, BC 2015
Alex Birkenshaw Skipper 5'2" Science 1st Toronto, ON 2016
Liam Bontkes Crew 6'2" Applied Science 1st Mill Bay, BC 2016
20 Matthew Brunner Skipper/Crew Forestry 1st Fairfield, NJ 2015
10 Ashley-Belle Burns Crew/Skipper 5'10" Arts 3rd Collingwood, ON 2015
Ashley-Belle Burns Crew/Skipper 5'10" Arts 4th Collingwood, ON 2016
38 Muieen Cader Skipper/Crew 2015
Jonah Cadieux Skipper 5'9" Forestry 2nd Summerland, BC 2016
12 Jonah Cadieux-Johnson Skipper/Crew Forestry 2nd Summerland, BC 2015
Patrick Croft Skipper/Crew 5'6" Sauder School of Business 3rd Victoria, BC 2016
27 Iona Deacon Skipper/Crew Geography 3rd Manchester, UK 2015
32 Steven Durfee Skipper/Crew Civil Engineering 4th Yorba Linda, CA 2015
28 Kaeli Flanagan Skipper/Crew 1st Toronto, ON 2015
25 Wing Wing Fung Skipper/Crew Arts 1st West Vancouver, BC 2015
Wing Wing Fung Crew 5'4" Arts 2nd 2016
Matt Goguen Crew 5'11" Applied Science 2nd Dallas, TX 2016
Paloma Gros Crew 5'7" Arts 3rd Barcelona, Spain 2016
18 Joseph Gustafson Skipper/Crew Integrated Engineering 2nd Vancouver, BC 2015
Joseph Gustafson Chauffeur 5'8" Applied Science Co-op Vancouver, BC 2016
16 Catherine Hackwell Skipper/Crew 5'2 Commerce 1st Haywards Heath, UK 2015
Catherine Hackwell Crew 5'3" Sauder School of Business 2nd Haywards Heath, England 2016
17 Elmeri Hakkinen Skipper/Crew Microbiology 2nd Vancouver, BC 2015
Elmeri Hakkinen Skipper/Crew 6'0" Science 3rd Vancouver, BC 2016
29 Emmet Hall-Hoffarth Skipper/Crew Economics 1st Martigny, CH 2015
James Hare Skipper 6'3" Applied Science 1st Stouffville, ON 2016
31 Joren Jackson Skipper Integrated Engineering 3rd Point Roberts, WA 2015
Joren Jackson Skipper 6'1" Applied Science 4th Point Roberts, WA 2016
Margaret Joba-Woodruff Skipper 5'1" Arts 1st Martha's Vineyard, MA 2016
24 Hanno Kite-Powell Skipper Political Science 3rd Duxbury, MA 2015
Hanno Kite-Powell Skipper 6'2" Arts 4th Duxbury, MA 2016
Mary Kristen Crew 5'2" Arts 1st Seattle, WA 2016
Georg Lauritsen Skipper 6'2" Sauder School of Business 1st Copenhagen, Denmark 2016
Calum Macdonald Skipper 5'7" Applied Science 1st Vancouver, BC 2016
13 Sandra Macko Crew Marine Biology 2nd Boston, MA 2015
37 Asif Mammadov Skipper/Crew Science 4th Baku, IR 2015
Richard Minielly Skipper/Crew 5'9" Arts 1st Vancouver, BC 2016
Nicolas Navarre Crew 5'11" Applied Science 1st Calgary, AB 2016
33 Jacob Reimer Skipper/Crew 1st London, UK 2015
Jake Reimer Crew 5'9" Science 2nd London, UK 2016
23 Neil Roberts Skipper Mechanical Engineering 4th Kingston, ON 2015
11 Evan Robson Skipper/Crew Engineering 1st Vancouver, BC 2015
22 Nicholas Rolle Skipper Engineering 1st Freeport, BHS 2015
19 Jean Sautter Skipper/Crew Material Engineering 1st Paris, FR 2015
14 Gabrielle Savage Skipper/Crew Computer Science 2nd Port Moody, BC 2015
Gabby Savage Skipper 5'7" Science 3rd Port Moody, BC 2016
35 Crystal Song Crew Business & Computer Science 1st Vancouver, BC 2015
Crystal Song Crew 5'1" Sauder School of Business 2nd Guangdong, China 2016
34 Stephanie Stearman Skipper/Crew History 3rd Vancouver, BC 2015
Stephanie Steerman Skipper/Crew 5'5" Arts 4th Vancouver, BC 2016
15 Laura Stewart Skipper/Crew Environmental Science 3rd Vancouver, BC 2015
Laura Stewart Skipper 5'3" Science 4th Delta, BC 2016
26 Mark Van Der Poel Skipper Land & Water Management 3rd 2015
30 Jane Velghe Crew 135 Science 1st Kansas City, MO 2015
Jane Velghe Crew 5'8" Science 2nd Kansas City, MO 2016
Molly Voltz Crew 5'5" Arts 1st Minneapolis, MN 2016
21 Gregory Woollgar Crew Art History 3rd Sacramento, CA 2015
Gregory Woollgar Crew 5'12" Arts 4th Sacramento, CA 2016

UBC Thunderbirds Sport Clubs - Sailing
6000 Student Union Blvd.
Student Recreation Centre
Vancouver, BC
V6T 1Z1


604-822-3683 sailing.sc@ubc.ca